Najnowsze posty

Sposoby na optyczne powiększenie małej kuchni za pomocą oświetlenia

Istnieje wiele sposobów, by stworzyć wrażenie większej przestrzeni w małej kuchni. Kluczem jest również zachowanie gładkich, jasnych oraz błyszczących powierzchni, zarówno na ścianach, szafkach, jak i blatach. Jednym z nich jest zastosowanie optymalnie dobranego oświetlenia. Na co warto zwrócić uwagę?

Dobierz odpowiednie lampy

Rozważny wybór lamp jest kluczowy dla małej kuchni. Im mniejsza przestrzeń, tym bardziej intensywne powinno być oświetlenie. Kluczowym elementem jest lampa sufitowa, która powinna zapewnić równomierne rozpraszanie światła. Można zastosować świetlówki o neutralnej barwie, które wzmocnią wrażenie przestrzeni. Warto zapewnić różnorodność źródeł światła. Oprócz głównego oświetlenia wiszące do kuchni dobrym pomysłem jest zainwestowanie w oświetlenie punktowe, jednak to żyrandol powinien pełnić rolę dominującego źródła światła.

Należy również zadbać o balans pomiędzy światłem naturalnym i sztucznym. Pozbycie się dodatkowych okiennych ozdobników, takich jak firanki czy zasłony, pozwoli na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła.

Barwa i lokalizacja światła

Chłodne, białe oświetlenie (4000-5000 K) sprawi, że kuchnia wyda się większa i bardziej przestronna. Natomiast cieplejsze oświetlenie (2500-3500 K) stworzy przytulniejszą atmosferę, ale może wpłynąć na odwzorowanie kolorów i kształtów. Jeśli masz do czynienia z długą i wąską kuchnią, oświetlenie może pomóc w zbalansowaniu proporcji. Oświetlenie pod i nad wiszącymi półkami na krótszej ścianie skupi uwagę i optycznie skróci przestrzeń. Z kolei na dłuższej ścianie zastosuj oświetlenie tylko pod wiszącymi szafkami, aby uniknąć przedłużenia przestrzeni.

W przypadku małej kuchni wybór oświetlenia powinien łączyć funkcjonalność i walory estetyczne. Lampy, które wybieramy do tego wnętrza, muszą spełniać nie tylko konkretne zadania, ale także harmonijnie wpisywać się w jego wygląd i styl.

Opublikowany w: Blog Light In Home

zostaw komentarz

Loading...