Najnowsze posty

Jak dobrać moc oświetlenia do wielkości pomieszczenia?

Podczas kupowania żarówki zwracasz uwagę wyłącznie na jej gwint i cenę? Niesłusznie! Warto skupić się również na pozostałych parametrach, ponieważ odpowiednia żarówka led nie tylko pomoże zadbać o domowy budżet, ale również będzie miała pozytywny wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Zastanawiasz się, jak dobrać moc oświetlenia do wielkości pomieszczenia? Chcesz rozjaśnić salon, ale nie wiesz, jakie żarówki sprawdzą się w nim najlepiej? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, dzięki którym te zadania okażą się dziecinnie proste.

Od czego zacząć?

W odpowiednim doborze żarówki w zależności od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia pomocne jest określenie lumenów (lm), czyli jednostki miary wyrażającej ilość emitowanego przez żarówki ledowe światła. Warto wiedzieć, że inna wartość lumenów będzie wystarczająca do rozświetlenia kuchni, odmienna natomiast w przypadku salonu lub łazienki. Jednostki te w prosty sposób przelicza się na waty, by bez trudu dobrać odpowiednią żarówkę do wielkości konkretnego wnętrza.

Rozświetl każde pomieszczenie

Uznaje się, że każdy metr kwadratowy w salonie oraz kuchni powinien być rozjaśniony światłem rzędu od 200 do 400 lumenów. W przypadku wnętrz o powierzchni ok. 20 m2 potrzebujemy zatem żarówek ledowych emitujących w sumie od 4000 do 8000 lumenów. Dobrze doświetlona musi być również łazienka, gdzie każdy metr kwadratowy rozjaśniamy wartością od 300 do nawet 500 lumenów. W mniej funkcjonalnych pomieszczeniach lub takich, w których spędzamy niewiele czasu w ciągu dnia, np. przedpokój lub sypialnia, wystarczy zapewnić jasność rzędu 100 do 300 lumenów.

Dobierz odpowiednie żarówki

Aby przeliczyć lumeny na waty, stosujemy uproszczony przelicznik. Uznaje się, że  żarówka LED 15 W odpowiada 135 lm, 25 W – 249 lm, 40 W – 470 lm, 60 W - 806 lm, 75 W – 1055 lm, natomiast 1000 W aż 1521 lm. Te orientacyjne wartości ułatwiają dobranie właściwej liczby i mocy żarówek do wielkości pomieszczenia. W przypadku pokoju o powierzchni 10 m2 jako światło główne wykorzystajmy żarówkę 60 W i dodatkowo rozświetlmy przestrzeń dwoma niewielkimi kinkietami z punktami o mocy 25 W oraz lampą stojącą o mocy 40 W, co zapewni komfortowe rozjaśnienie na poziomie blisko 1800 lumenów.

Opublikowany w: Blog Light In Home

zostaw komentarz

Loading...